Uyum Bozukluklarının Çocuklardaki Durumu

Uyum Bozukluklarının Çocuklardaki Durumu

Uyum Bozukluklarının Çocuklardaki Durumu

Tülay Özer

Tülay Özer

Uyum bozukluklarının sebepleri ve semptomları çocuklarda farklılıklar arzeder. Uyum bozukluğu değişik özelliklerle birlikte gider. Depresyon ile giden uyum güçlüğü, kaygı ile giden uyum güçlüğü en çok görülen şekilleridir. Genelde zorlanılan bir yaşam olayından sonra bir psikososyal stres faktöründen sonra görülebilir. Şiddeti depresyon yada yaygın kaygı bozukluğu kadar olmamakla beraber kişinin işlevselliğini ve ruh sağlığını etkiler.

Çocuklarda okula başlama, yakın veya arkadaş kaybı, tabii afetler, aile içi problemler, kardeş doğumu, göç, aile bireylerinden birini etkileyen herhangi bir olaydan sonra uyum güçlüğü gelişebilir. Uyum güçlüğü gelişen çocuklarda uyum güçlüğünün şiddetine göre değişik belirtiler görülebilir. Uyku, iştah problemleri, dikkat ve konsantrasyonda bozulmalar, tedirginlik, aşırı sinirlilik, içe kapanma, arkadaş ve sosyal ilişkilerde bozulmalar, anne babaya karşı davranışın değişmesi, okul içinde uyumsuzlukların artması, kendi halinde olmaya çalışma, sıkıntı atakları, başına gelen önemli olay ile ilgili sorular, üzgün bakış ve buna benzer problemler oluşabilir.

Uyum güçlüğü gelişen çocuklarda nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Psikoterapi ve durumun şiddetine göre ilaç tedavisi uygulanabilir.

 


Osman Abalı
Uzman Doktor [Yazar]