Peltek Konuşma

Peltek Konuşma

Peltek Konuşma

Tülay Özer

Tülay Özer

Hala peltek peltek konuşuyor, aslında hoşumuza gidiyor ama...

Her gittiğimiz yerde peltek konuşmasıyla dikkat çekiyor. Herkesin pek bir hoşuna gidiyor... İnsanların beğendiğini gördükçe bizimki bülbül kesiliyor, konuşuyor da konuşuyor... Ama artık okula başlayacak olması beni kaygılandırıyor...

Çocuklarda belli bir yaşa kadar normal sayılabilecek peltek konuşma, çocuğun yaşı büyüdükçe hem sosyal hem de akademik problemleri beraberinde getirebiliyor. Peltek konuşma birçok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabiliyor:

2-3 yaş çocuğu henüz konuşma açısından bir geçiş dönemi yaşadığından doğru sesleri çıkaramıyor ve bazı harfleri eksik veya yanlış söylüyor olabilir.

Hala emzik kullanıyor olmak da peltek konuşmaya yol açan diğer bir faktördür.

Çocuğunuz kendisini rahatsız eden ve direkt olarak dışa vuramadığı bir olayı veya durumu dolaylı olarak anlatmaya çalışıyor olabilir. (Örneğin, yeni dünyaya gelen kardeş, ülke değişikliği, kayıp...vs.)

Peki ne yapmalı?

Eğer çocuğunuz dil becerisi açısından gelişim sürecindeyse çok fazla paniklemeye gerek yok. Zaman içinde doğru sesleri çıkarmayı öğrenecektir.

Emziği ağzındayken konuşması anlaşılmıyor ise, şifre çözmeye çalışmayın. Ne dediğini anlamadığınızı söyleyin ve emziğini çıkararak tekrar etmesini isteyin.

Çocuğunuzun peltek konuşuyor olması her ne kadar hoşunuza gitse de bunu ona hissettirmeyin. Çünkü, bu durum devam ettiği takdirde özellikle okula başladığında okumayı öğrenme sürecinde oldukça zorlanacaktır.

Anne ve babaların veya diğer kişilerin zaman zaman düştüğü diğer bir yanlış çocuğun peltek konuşmasını taklit etmektir. Oysa onun doğru konuşmayı öğrenebilmesi için, çevresindekilerin doğru koşuyor olması gerekli. Çocuğunuzla, aynı karşınızda bir yetişkin varmış gibi konuşun. Özellikle kendini küçük bir bebekmiş gibi hissetmesine neden olacak ifadeleri kullanmamaya özen gösterin. Örneğin; “Hadi kıjım, atta didiyoruz” veya “Eveeett mamma zamanı deldi” gibi konuşmalardan kaçının.

Çocuğunuzu peltek konuştuğu için, özellikle diğer kişilerin bulunduğu ortamlarda, eleştirmek yerine doğru konuştuğu zamanlarda bunun ne kadar hoşunuza gittiğini söyleyip onu doğru konuşması için teşvik edebilirsiniz.

Ayrıca, ona bol bol kitap okumak dil becerisi açısından yararlı olacaktır.
Tüm bunlara rağmen çocuğunuz ilkokula başlama çağına erişti ve hala konuşmada problem yaşıyor ise bir uzmana (konuşma terapisti) başvurmak yararlı olacaktır.

 


Açelya Şahin Fırat
M.A. Uzman Klinik Psikolog [Yazar]