Ebeveyn ve Çocuk ilişkisi adına çok söylenen ama iyi bilinmeyen bir kavram... Kaliteli Zaman!

Ebeveyn ve Çocuk ilişkisi adına çok söylenen ama iyi bilinmeyen bir kavram... Kaliteli Zaman!

Zamanlarını etkin bir şekilde kullanamayan çalışan ebeveynler, çocuklarına vakit ayırmakta zorlanabilmektedir.
Ebeveyn ve Çocuk ilişkisi adına çok söylenen ama iyi bilinmeyen bir kavram... Kaliteli Zaman!
Belirli bir plan dahilinde, çocukla geçirilecek kaliteli zaman, ilişkiyi güçlendirir, çocuğun duygusal ve sosyal gelişimini, sevildiği ve kendine değer verildiği hissiyle, güven duygusunu artırır.

Tülay Özer

Tülay Özer

İletişimin temel ilkelerinden biri ‘’iki kişi arasındaki ilişkinin zaman içinde paylaşılan deneyimlerle ortak geçirilen zamanın katkısıyla gelişmektedir.’’ İnsanlarla ilişkimiz beraber geçirdiğimiz zamanın miktarına ve iletişimizin kalitesine bağlıdır.

Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki de, birçok yönden daha farklı ve özel olmasına rağmen, bu genel ilkenin dışında değildir.

Ebeveynlerin çocuklarıyla beraber geçirdikleri zamanın, süresi değil kalitesi daha önemlidir. Yani çocuğunuzla dolu dolu sadece ikinize ayrılmış bir yarım saat, sadece orada bulunduğunuz uzun bir günden daha çok ’kaliteli zaman’’ tanımına uyar. ‘’Kaliteli zaman’’ fikri, çalışan meşgul anne babaların, iş hayatının ve ev içi sorumluluklarının çakışmasından çıkan karışıklığı çözmek için etkili bir taktiktir. Tüm o karışıklıklara rağmen aslında her bir çok aile, çok uzun zaman geçirmeden de, güvene dayalı ve sevgi dolu bir ilişki oluşturabiliyor.

Ailelerin ortak endişelerinden biri çocuklarının gerçekten neler hissettiğini ve düşündüğünü onlarla paylaşmamasıdır. İletişim kurumayan bir yetişkini, çocuğu ye da genci iletişime açmak kolay olmayabilir. Çocuğunuzu gergin bir kaliteli zaman için zorlamak iyi olmayabilir. Sabırlı olmak ve zamanı iyi kullanmak gerekir. Çocukların aileleriyle konuşmamalarının sebeplerinden biri, anne babaların yeterince etrafta olmamalarıdır.

Beraber zaman geçirmek, o zamanın her saniyesini, aktivitelerle doldurmak en iyiyi, gerekeni öğretmek değildir. Çocuğunuzu fazla zorladan iletişim kurulabileceği rahat bir ortam oluşturmak önde gelir. Rahat bir atmosfer içinde şekillendirilmemiş zaman geçirmek, ebeveynlere de dinleme alışkanlığı kazandırır.

Günlük telaşınızdan uzak çocuğunuzu dinlemeye hazır olmanız, davranışlarının nedenini merak etmenizi onun hayatında neler olduğunu anlamınıza yardımcı olur. Bu durum, çocuğunuz büyüdükçe gönüllü olarak hayatındaki gelişmelerle ilgili bilgi vermediğinde daha önem kazanacaktır. Hayatınızda yeri olduğunu bilmesi sadece kelimelerle kurulamayacak bir güven ve süreklilik duygusuna sahip olmalarını da sağlar.

Birlikte geçirdiğiniz zamanlarda öğretme telaşına kapılmayın
Örneğin, yemek yaparken izin verin çocuğunuzda sizinle mutfakta otursun, ama ona yemek yapmakla ilgili dersler vermek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Eğer alışverişe gidiyorsanız çocuğunuzu da çağırın, ama bu geziyi ona hayat dersleri vermek için kullanmayın. 

Sorgulamaktan uzak durun; her soru cümlesi çocuğunuzu savunmaya geçirerek iletişimi derinleştirmenize engel olur.
Örneğin, çocuğunuzun bir yere gitmesi gerekiyorsa, onu bırakırken bu fırsatı sohbet etmek için kullanın ama onu konuşmaya zorlayıp, sorguya çekmeyin.

Çocuğunuzla ne kadar çok zaman geçirirseniz, çocuğunuzun hayatıyla ilgili o kadar çok şey öğrenmiş ve onun hayatına o kadar çok dahil olmuş olursunuz. Böylece onu sorguya çekmek zorunda kalmazsınız. Bu da size kaliteli iletişime sahip olma şansı verir.


Feriha Şenkaya Dildar
Uzman Pedagog [Yazar]

"Ebeveyn ve Çocuk ilişkisi adına çok söylenen ama iyi bilinmeyen bir kavram... Kaliteli Zaman!" ile ilgili BENZER YAZILAR