Madde Bağımlılıklarının Çocuklardaki Durumu

Madde Bağımlılıklarının Çocuklardaki Durumu

Madde Bağımlılıklarının Çocuklardaki Durumu

Tülay Özer

Tülay Özer

Madde bağımlılığı çocuklarda genelde kullanılan maddenin farklılığı ile erişkinlerden ayrılır. Çocuklarda madde kullanımı bazı psikiyatrik durumlara eşlik edebilir bunun ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Çocuklardaki   madde kullanımı genelde uçucu maddeler, bağımlılık yapabilecek kimyasal maddeler, alkol olmaktadır.

Madde bağımlılığına erken müdahale olası kötü sonuçları önlemede önem taşımaktadır. Madde kullanımı son zamanlarda artış göstermektedir. Ailelerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.

Ailesinde madde bağımlılığı olan çocuklarda bu türlü problemler daha fazla olmaktadır. Ayrıca madde bağımlılığını, çocukluk çağı depresyonları, psikososyal stres etkenlerine maruz kalma, bozuk arkadaş çevresi, anne baba ilgisizliği, okul -aile iletişim problemleri ,anne baba madde kullanımı, parçalanmış aileler, depresyonun birlikte olması, aile içi anlaşmazlıklar, ailede madde bağımlılığı, çocuklar için uygun olmayan medyanın yayınları, düşük sosyoekonomik durum, anne veya babadan birinde sabıka durumu, çocuğun herhangi bir suçtan sabıka almış olması, anne babanın herhangi birinde psikiyatrik hastalıklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite durumu gibi durumların eşlik etmesi madde bağımlılığının şiddetini daha da artırır.

Madde bağımlılığının tedavisinde genelde psikoterapi yaklaşımı ve kullanılan maddenin çeşidine göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çocuğun psikososyal işlevselliği bozulmadan, madde bağımlılığının bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

 


Osman Abalı
Uzman Doktor [Yazar]