Mutlu Çocuk İçin Sağlıklı Ebeveyn

Mutlu Çocuk İçin Sağlıklı Ebeveyn

Mutlu ve psikolojik açıdan sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmenin anahtarı ebeveynlerin kendi mutluluğudur.
Mutlu Çocuk İçin Sağlıklı Ebeveyn
Ebeveynin kendini mutlu, huzurlu ve enerjik hissetmesi, çocuğun da böyle hissedebilmesinde önemli bir etkendir.

Tülay Özer

Tülay Özer

Mutlu ve psikolojik açıdan sağlıklı, bütün bir çocuk yetiştirebilmenin anahtarı ebeveynlerin kendi mutluluğudur. Ebeveynin mutluluğu ve huzuru, kendini enerjik hissetmesi çocuğun da böyle hissedebilmesi için önemli bir etkendir. Aile içinde sözcüklerden bağımsız anlaşma yolları vardır. Çocuğunuzun her şeyi kolaylıkla hissedebileceğini unutmamalısınız.

Günlük hayatta her tür meslek için belirli bir öğrenme süreci ve yeterlilik belgesi gerekirken anne-babalık, kendi anne-babamızdan rezerve ettiklerimiz ve sonrasında öğrendiklerimizi birdenbire uygulamaya geçirmek gibi zorlu başlangıcı olan bir sorumluluktur. Anne-babanın kendini ‘’kusursuz’’ olmak zorunda hissetmeleri ve çocuklarının ihtiyaçlarını, isteklerini kendininkilerin çok üstünde tutmaları doğaldır. Eğer evde çocuklarla kalan bir ebeveynseniz, kendinizi aşırı evcimen hissedersiniz ve dış dünyaya özlem duyarsınız. Eğer evin dışında çalışan bir ebeveynseniz, kendinizi hayatında ailesi ve evi için çok az zamanı olan bir suçlu gibi hissedebilirsiniz. Beş yaşının altında birden fazla çocuğu olan ebeveynlerin neden durmadan yorgun, bıkkın ve sağlık konusunda sınıra dayanmış oldukları da kolaylıkla anlaşılabilir. 

Kendimizi sağlıklı, huzurlu ve mutlu hissettiğimizde, kendimizi tam anlamıyla çocuklarımıza verebiliriz ve bundan hoşnut oluruz. Bunun aksine kendimizi yorgun, sıkkın ve gergin hissettiğimizde çocuklar ebeveyn için tehdit haline gelebilir, bu durum yaşam savaşı veriyormuşsunuz gibi hissettirecek mücadelelere girmenize neden olabilir. Çünkü yorgunluk ve diğer olumsuz duygular toleransınızı azalttığından çocuğunuzla doğru iletişimi kurabilmeniz zorlaşır. Bu durum sizin, evliliğiniz ve çocuğunuzun iyiliği için bir tehlike oluşturabilir.

Aşırı gerilmiş ebeveynler, eninde sonunda daha fazla ebeveynlik yapamayacakları bir noktaya ulaşırlar. İyi ebeveynlik yapabilmek için önce ebeveynlerin kendilerine bakabilmeyi öğrenmeleri çok önemlidir. Sizin hissettiğiniz şeylerin onlar tarafından da hissedildiğini unutmamalısınız. Çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı size ihtiyacı vardır.

Ebeveynleri çoğu zaman zaman kendilerinin de benzinlerinin bite bileceğini ve yeniden yüklenmeye ihtiyaç duyduklarını gözardı ederek, ebeveynlik konusunda kendilerinden süper bir performans beklerler. Halbuki onlarında sadece ihtiyaç duydukları şey karınlarının doyması değildir. Ebeveynler, sevgiye, ilgiye, başkalarıyla ilişkide olmaya da ihtiyaç duyduklarını unutmamalıdırlar. Tanıştığınız her insan sizden enerji alır ya da size enerji verir. Bu yüzden bazı insanlarla konuşmak çok zor gelirken, bazılarıyla konuşmak zevklidir.

Bu olumlu enerjileri çocuklardan da almak mümkündür, ama uygun olanı onları yeniden harekete geçirenin ebeveynler olmasıdır. Bundan dolayı kendi piliniz bitmişken, çocuğunuzunkini doldurmada problem yaşarsınız.

Kendinizi yeniden şarj edebilmeniz için deneyebileceğiniz birkaç yöntem;

 • Çocuklarınızın bakımı için eşinizden ve yakın aile bireylerinden yardım isteyin.

 • Tüm ilginizi ve enerjinizi çocuklarınızla paylaşacağınız, onların dört gözle bekleyeceği oyun zamanları ayırın. Bu oyun zamanlarının uzun olması gerekmez. Tümüyle çocuğunuza ait olacağınız bir yarım saatin yerini, yarım ilgiyle üstün körü geçirilecek koca bir gün dolduramaz. Bunun yanında yapacağınız aktivitenin çok öğretici ya da çok eğlenceli olması şart değildir. Önemli olan çocuğun tatmin olması ve sizden gelen enerjiyi yeteri kadar alabilmesidir.

 • Durmadan çocuk yemekleri yemek yerine arada sırada kendi sevdiğiniz yemekleri pişirin.

 • Suçluluk duymadan kendinize yönelmeyi öğrenin. Böylece ev işleriyle uğraşırken düşüncelerinizi duyabilme şansını yakalamış olursunuz.

 • Başka yetişkinlerle ya da ebeveynlerle zaman geçirmeye çalışın.

 • Eşinizle her iki tarafın da ihtiyaçlarının karşılanacağı bir orta nokta bulun. Çocuk yetiştirirken her iki tarafın sadece çocuklara karşı anlayış göstermesi yetmez. Birbirlerine karşı da anlayışlı olmaları gereklidir.

 • Sizi bir ebeveyn olarak değil de bir yetişkin olarak tatmin edecek en az bir aktivitede bulunun. Aktivitenin başkalarıyla ya da yalnız başınıza yapılıyor olması önemli değildir. Yeter ki sizin kendi adınıza yaptığınız ve istediğiniz bir şey olsun.

 • Her türlü desteği ve yardımı kullanmaktan çekinmeyin. Oyun parkları ve oyun randevuları, komşular, anneanne ve dedeler, bakıcılar, spor merkezleri, çocuklar için özel düzenlenmiş aktiviteler, yuvalar gibi.

 • Çocuk sahibi olduğunuz ilk yıllarda mükemmel düzenli bir eviniz olması gerektiği takıntısını bir kenara bırakın. Bunun için ayıracağınız uzun süreleri kısaltarak kendiniz için bir şeyler yapabilirsiniz.

 • Değerli eşyaların ortalıkta olmadığı ve lekelerin kolay çıkabildiği mobilyaların olduğu odalarda çocuklarınızın diledikleri gibi zaman geçirmelerine izin verin. Bu gün içinde sarf edeceğiniz ‘’yapma!’’ların sayısını azaltacaktır.

 • Evde düzenli, toplu ve çocukların girmesinin yasak olduğu en az bir odanın olmasını sağlayın. Bu sizin odanız olsa bile size başını dinleyebileceğiniz bir ortama sahip olma konforunu verir.

 • Sorunları çözmek ve anlayabilmek için konuşun. Çocuğunuzla yüz yüze iletişim kurmaktan çekinmeyin. Basit sorunları aile içinde büyük durumlara dönüştürmemeye çalışın.

Yeni doğmuş bebekler bazen anneleriyle hemen bir bağ kuramayabilirler. Bu bebekler ve anneleri için beslenme ve diğer bakım konuları büyük mücadelelere dönüşebilir. Anne ve bebek arasında oluşan bu gerginliği yok etmenin yolu aradaki enerjinin olumlu bir şekilde birbirlerine geçmesidir. Eğer annenin enerjisi tam olursa bu enerji bebeğe de geçecek ve aradaki bağın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Basit bir dokunuş, enerjinin ve güvenin aktarılmasında önemli rol oynar. kişinin gerginliğinden uzaklaşmasını ve rahatlamasına yardımcı olur.

‘’Küçük çocuklarla uğraşmak zordur.’’ ‘’Hele bir de büyüsün bak o zaman daha da zor olacak.’’ ‘’Eşinin anlayışlı olması lazım, çocukların sana daha çok ihtiyacı var’’  gibi efsanelerin hiç biri doğru değildir. Ebeveynliğin eğlenceli olması gerekir.

Gerçekten ıstırap çeken ebeveynler, çok yüksek standartlar koyan ve kendi ihtiyaçlarını listenin en altlarına yerleştiren ebeveynlerdir.

Aslında ebeveyn olarak üç basit sorumluluğunuz vardır. Önem sırasına göre; 

 • Kendinize ile ilgilenmek;

 • Eşinizle ile ilgilenmek;

 • Çocuklarınızla ilgilenmek;

İnsanlar genellikle ebeveyn olmanın büyük fedakarlıklar gerektirdiğini düşünürler. ‘’Senin için onca yaptığımız şeyden sonra’’ ve ‘’En iyi yıllarımızı sana verdik’’ gibi sözler sarf eden anne-babalar kendilerini önemsememenin yükünü ve suçluluğunu çocuklarına yansıtırlar. Aslında ebeveynlik kendi başınıza yaptığınız bir şeydir. Yaptıklarınızın sorumluluğu sizde olduğu gibi yapıp yapmamak da sizin elinizdedir. Sınırları belirleyecek kişi ebeveynlerdir.

Kendinize bakmak ve zaman tanımak sizi mutlu, huzurlu ve enerjik kılacaktır. Tüm bunların hem çocuklarınızla, hem eşinizle hem de etrafınızdaki diğer insanlarla olan ilişkilerinize yansıyacağından emin olabilirsiniz.  Unutmayın ki siz bir ebeveyn olduğunuz kadar bir eşsiniz de. Kendinize bakmanız sizi eşinizin gözünde sadece çocuklarla ilgilenen biri olmanın ötesine götürecektir. Bunun yanında bu kendine bakan, mutlu ebeveynin çocuklar için verimli bir toprak olabileceği gibi onlara iyi bir de model olduğu unutulmamalıdır.

Eğer ebeveynliği doğal olarak birinci sıraya yerleştirdiyseniz, o zaman ebeveyn olmak sizin amacınız haline gelmiştir. Bunun yanında eğer size değerinizi hatırlatan arkadaşlıklarınınız ve ilişkiniz varsa ve bu ilişkiler sizi tatmin ediyor, mutlu ediyor ise bunu çocuğunuza geçirmeniz daha kolay olur. İlişkilerinizdeki tüm bu olumlu alışveriş çocuğunuzla olan ilişkinize ve bu ilişkinin kalitesine yansır.

Basit Bir ‘’Hayır’’ ile Enerjinizi Koruma

Çocuğunuz sizden en olmadık zamanlarda bir şeyi ısrarla istediğinde ve bu isteğinden bir türlü vazgeçmediğinde hatırlamanız gereken şey küçük çocuklarda bunun doğal bir gelişimsel süreç olduğudur. Böyle bir durumda hislerinizin kontrolü çocuğunuzda değil sizde olmalıdır. Çocuğunuzun istediği şeye her seferinde sakin, kendinizden emin ve yumuşak bir tonda hayır diyerek bu istek konusundaki ısrarının üstesinden gelebilirsiniz. Durum daha da kötüleştiğinde ve basit bir ‘hayır’ın işe yaramadığını düşündüğünüzde, çocuğunuza bağırmak ve onu azarlamak iyi bir çözüm olarak gözükebilir. Ama unutmamalısınız ki bu sizin için değil çocuğunuz için bir zafer olacaktır ve bu davranışıyla sizi nasıl tetikleyeceği konusunda ona ipucu vermiş olursunuz. Bu davranışın kısa süre içinde tekrarlanması kaçınılmazdır.

 


Feriha Şenkaya Dildar
Uzman Pedagog [Yazar]

"Mutlu Çocuk İçin Sağlıklı Ebeveyn" ile ilgili BENZER YAZILAR